Pazar 21 Nisan 2024

Uygulama Önerileri

1) Greton yer döşemesi tatbik edilecek yüzey, her türlü yabancı maddeden arındırılarak temizlenmeli ve su ile nemlendirilrnelidir.

2) Döşeme harç malzemesi; 1 birim portland çimento, 4 birim kuru kum veya 5 birim ıslak kum ve karışımın 1/10'unu geçmeyecek miktarda sönmüş kireçle hazırlanmalıdır. Karışımda kullanılacak kum temiz, elenmiş ve maksimum 7 mm tane büyüklüğünde olmalıdır.

3) Harç malzemesinin bakımı, su kaybını (kurumasını) önlemek ve zararsız düzeyde tutmak, bu suretle çimento hidrasyonunun hatasız şekilde tamamlanabilmesini sağlamak için montaj programını izleyerek başlatılmalıdır.

4) Harcı koyacağınız alanı azami 15 dakika içinde döşeyebileceğiniz Greton malzeme miktarına uygun bir genişlikte tespit ediniz.

5) Zemine yerleştireceğiniz harcı, çelik malanız ile aynı istikamette tarayarak yerleştiriniz. Boşluk kalmamasına dikkat ediniz.

6) Düzeltilmiş harcın üzerine ince bir kat siyah çimento dökünüz.

7) Çimentolu yüzeye az miktarda su serpiniz ve Grestone malzemesi yerleştirerek uygun seviyeye getiriniz. Dökülecek su miktarı Grestone ile harçlı malzemenin birbirine yapıştırılması için minumurn tutulmalıdır.

8) Zemine yerleştireceğiniz Greton malzemesini harç üzerine el bastırarak ve gerektiğinde lastik çekiç ile hafifçe vurarak yerleştiriniz. Greton, malzemelerinin en az 2 mm derz boşluğu bırakılarak monte edilmesini önerir.

9) Yerleştirildikten sonra, Greton yerinden kaldırılmaksızın, gönyeden sapma, derz ve düzlem ayarı vb. problemleri ayarlamak amacı ile düzeltilebilir.

10) Montaj sırasında, Greton yüzey kalitesine, kenar-köşe kırılmalarına azami dikkat gösterilmelidir.

11) Tatbikat sırasında uygulayıcı, mümkün olduğu kadar temiz çalışmalı, Greton malzemesi üzerinde harç artıkları, çimento şerbeti vb. malzeme kalmamalıdır.

12) Montaj sonrası, harç yeterli dayanım ve dayanıklılığa erişinceye kadar aşağıda belirtilen zararlı etkenlere karşı korunmalıdır.

a. Sağanak halinde yağış 
b. Şiddetli rüzgar 
c. Aşırı soğuk 
d. Aşırı sıcaklık yükselmesi 
e. Harç yapısını tehlikeye düşürebilecek titreşimler 
f. Zararlı kimyasal etkiler 
g. Mekanik etkiler

13) Harcın; zeminden, zemin suyundan veya havadan gelebilecek zararlı kimyasal maddelere karşı korunmasına özellikle dikkat edilmelidir. Bunun için zemin bu zaralı etkiler ile karşılaştırılmamalı veya mümkün olduğu kadar geç karşılaştırılmalıdır.

14) Harcın yapısını tehlikeye sokabilecek titreşim ve sarsıntılardan 1 hafta ile korunması genellikle yeterlidir. Kür uygulamasında kaçınılmayan aksaklıklar yer aldığı takdirde bu süre uzatılmalıdır.

15) Montaj sırasında su akış istikametlerine dikkat edilmeli; 3 metrelik bir mastar ile yüzey düzgünlüğü kontrol edildiğinde zemin ile mastar arasında maksimum 3 mm açıklığa izin verilmelidir.

16) Harcın ortalama kalınlığı 15 mm olmalı, hiçbir noktada 15 mm'den az, 30 mm'den fazla olmamalıdır.

Uygulama Önerileri (2 MB)

Download Uygulama Önerileri.rar (1.7 MB) 

İletişim Bilgilerimiz

Şahin Karo - Mustafa ŞAHİN
Meydan Kavağı Mahallesi 1550.Sokak Şahin Apt. No:23/A ANTALYA
Gsm : 0532 311 86 89  -- 0555 804 55 57

Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. - Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Scroll to top